Reprezentacyjny ogród przed domem

Reprezentacyjną zieleń przed głównym wejściem do domu praz gabinetu zaprojektowano w dwóch wariantach. Wapierwszym zaproponowano układ symetryczny, podkreślający główne wejście do domu, aawadrugim postawiono  na swobodną kompozycję.

Wariant I

W pierwszym wariancie kompozycja jest symetryczna po obu stronach głównego wejścia. Zostało ono obsadzone po bokach pięknymi krzewami różowych hortensji. Poniżej nich przyczaiły się krzewy zimozielonych kiścieni, których zielone liście, jesienią przebarwiają się na czerwono. Nie są to wymagające rośliny, a na północnej ekspozycji czują się wyśmienicie, gwarantując właścicielom feerię zmiennych barw, od ciemnej zieleni, poprzez pomarańcz do różnych odcieni czerwieni.

Obok hortensji rosnąć tu będą zimozielone berberysy oopełnych, lśniących liściach. Na brzegach rabat znajdzie się liriope. Dzięki niej każdego roku czeka nas miła niespodzianka – późnym latem na końcach pędów pojawią się dzwonkowate, fioletoworóżowe groniaste kwiatostany, aanastępnie małe, czarne jagody. Rabata została dopełniona krzewinkami wrzosów.

Wariant II

Drugi z wariantów przedstawia bardziej swobodną kompozycję. Pomiędzy wejściem głównym i garażem wprowadzono cisy kolumnowe podkreślające wertykalny kierunek w kompozycji, zimozielonego berberysa oraz pięknie kwitnącą hortensję. Z drugiej strony, pod schodami, znajduje się nisko rosnąca odmiana cisa, a towarzyszą jej: kwitnąca na różowo hortensja oraz pieris japoński. Pod nimi rosną liriope i ciemierniki. Aby uatrakcyjnić miejsce, reprezentacyjną zieleń powiększono o rabatę przy wejściu do gabinetu.

Od strony płotu zaplanowano symetryczne rabaty, w których główną rolę grają pięknie kwitnące różaneczniki. Pomiędzy nimi znalazły się hosty, a całość dopełnia niski żywopłot zazielono listnej trzmieliny.

Ogród reprezentacyjny w Szamotułach
Ogród reprezentacyjny w Szamotułach
Ogród reprezentacyjny w Szamotułach
Ogród reprezentacyjny w Szamotułach
Ogród reprezentacyjny w Szamotułach
Ogród reprezentacyjny w Szamotułach

Przed realizacją.

Po realizacji.