Nowoczesny ogród w Szamotułach

Kiedy przy projektowaniu przestrzeni dostaje się takie składniki jak:

– nowoczesna, harmonijna architektura,
– działka o regularnych kształtach i pięknym usytuowaniu oraz
– właściciele z pasją, niebojący się wyzwań i nowatorskich roślin,

musi powstać coś niebanalnego.

Głównym założeniem przy projekcie jest otwarta przestrzeń oddzielona od drogi tylko niskim żywopłotem z cisów.

Do drzwi wejściowych oraz bramy garażowej wiedzie ścieżka z betonu architektonicznego, o prostej formie olbrzymich płyt. Ten podjazd kryje również praktyczną niespodziankę – możliwość podgrzewania ułatwiającą odśnieżanie zimą. Do wnętrza budynku zapraszają duże czerwone drzwi, które są ciekawym akcentem w prostej, szaro – drewnianej elewacji. Dla podkreślenia ich koloru, w strefie wejściowej, został posadzony klon palmowy, podsadzony trawą o jasnozielonych liściach.

Nowoczesna architektura dyktuje prosty kształt rabat i podział ogrodu na strefy użytkowania. W nasadzeniach wykorzystane są różne odmiany traw posadzonych w jednogatunkowych skupiskach oraz ciekawe odmiany bylin o intensywnych kolorach. Dodają one lekkości i zwiewności całej przestrzeni wokół domu.

W ogrodzie znalazła miejsce lekka altana z kuchnią zewnętrzną, w sam raz do letniego grillowania i przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu. W jej pobliżu, w cieniu żywopłotu, pysznią się się hortensje dębolistne. Nieopodal kuchni każdemu przyda się niewielki warzywniak na świeże zioła oraz szczypiorek do kanapek czy porannej jajecznicy. Na tylnej ścianie garażu pną się gęsto winorośla.

W pobliżu okien sypialni, w zasięgu wzroku z tarasu, znajduje się rabata wylewająca się pachnącymi, kolorowymi kwiatami: różami, lilakami, szałwią czy budleją.

Lewa cześć ogrodu została zagospodarowana z myślą o dzieciach. Duża powierzchnia z nowoczesnych płyt, latem jest wykorzystywana do ustawienia na niej basenu, a w chłodniejszych porach roku świetnie będzie się sprawdzać do różnych gier np. ping-ponga. Nieopodal została postawiona trampolina zagłębiona z podłożu. Gdy dzieci dorosną zostanie zamieniona na miejsce na ognisko.