Zielony Zakątek. Ogródki Przedszkolne w Gminie Szamotuły.

Jak truskawka z „Jogobelli’ wygląda na zabrudzonym od ziemi krzaczku? Czy niewielka, zielona wisząca kulka to ten sam czerwony, błyszczący pomidor z „Kotlina”. Dlaczego groszek nie wyskakuje tanecznym krokiem z łupinek w rytm deszczowej piosenki? Odpowiedzi na takie pytania dzieci zaszamotulskich przedszkoli mogły znaleźć dzięki projektowi „Zielony Zakątek”.

Pracownia Projektowa KOS została zaproszona do współtworzenia pilotażowego projektu „Zielony Zakątek” Ogródki Przedszkolne w Gminie Szamotuły. Do działań programu zgłosiły się trzy przedszkola: „Jarzębinka”, „Miś” oraz „Jaś Wędrowniczek”. Organizatorzy akcji: Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach oraz Fundacja Varietae mieli na celu stworzenie przestrzeni integracji międzypokoleniowej w której dzieci czerpały wiedzę od rodziców i dziadków. Seniorzy spędzili miłe chwile zamaluchami zarażając je swoim zaangażowaniem.

Projekt przebiegał w kilku etapach. Na początku, zostały wyznaczone na terenie podwórzy przedszkolnych najlepsze miejsca dla wzrostu roślin. Pracownia KOS pomogła wastworzeniu wspólnego planu warzywniaków dla wszystkich przedszkoli. Inspiracją stały się potrawy jakie można przyrządzić z warzyw i owoców. W ten oto sposób powstały tematyczne grządki: zupa warzywna, pizza, sałatka, przystawki.

Do drugiego etapu zostali zaproszeni dziadkowie i rodzice. Przygotowali oni teren pod uprawy, a także wybudowali szklarnię podarowaną przez sponsorów. Dziadkowie mogli podzielić się swoimi sadzonkami i wspólnie z dziećmi posadzić je na małej „plantacji”. Od tego czasu maluchy, pod opieką Pań przedszkolanek, mają za zadanie opiekować się swoimi roślinami i obserwować ich wzrost.

W czasie warsztatów przygotowanych przez Pracownię KOS  przedszkolaki dowiedziały się co dzieje się z nasionkiem waziemi. Krótki Qiuz ze znajomości warzyw dzieci zaliczyły śpiewająco. Niewielkie trudności wystąpiły jednak na grządce, gdzie warzywa wyglądały nieco inaczej niż na półce w sklepie.

Podsumowując: nie taki szpinak straszny jak wygląda na talerzu!

 

 

Projekt „Zielony Zakątek”: www.zielonyzakatekszamotuly.pl