Ogród długodojrzewający.
Projekt ogrodu w Poznaniu.
Głównymi założeniami było stworzenie ogrodu oacharakterze swobodnym, z urozmaiconym terenem, dużą powierzchnią trawnika oraz roślinnością, zróżnicowaną pod względem kolorystyki, terminów kwitnienia, pokrojów. Ogród miał być przyjazny dla zwierząt, zwłaszcza ptaków.
Ogród ma powierzchnię 2 tys. m2. Stoi na nim dom mieszkalny oanowoczesnej architekturze i dużymi oknami w salonie. Są one skierowane ku północy, tak że ogród wydaje się być dodatkowym pomieszczeniem domu. Natura iaarchitektura się tutaj nierozerwalnie łączy.
Główną myślą projektu jest rozwijanie się ogrodu w czasie. Przewidziano tworzenie go w etapach. Zaproponowano roślinność, która będzie powoli się rozrastać tworząc zaciszne zakątki pozwalające na chwilę relaksu lub spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi.
Od frontu ogrodu znajduje się duży podjazd dla samochodów prowadzący do garażu oraz parking na 3asamochody. Przewidziano postawienie w późniejszym etapie wiaty dla samochodów. Wzdłuż płotu od strony drogi zaproponowano roślinność liściastą. Krzewy kwitnące iapachnące, o kolorowych liściach, które mogą służyć zarówno do gniazdowania się ptaków jak również ich źródło pożywienia. Tuż przy parkingu posadzone zostało drzewo magnolii (w pięknym ciemno różowym kolorze). Po drugiej stronie parkingu zaproponowano utworzenie skalniaka, zabujnie kwitnącymi, płożącymi się floksami i goździkami. Aaobok, by ukryć znajdujące się tutaj wyjścia przydomowej oczyszczalni biologicznej, wykonano drewniany podest wokoło którego rosną krzewy tawuły. Wzdłuż posadzono niski żywopłot z bukszpanu i lawendy. W części frontowej znalazły się również drzewa i krzewy owocowe, takie jak jabłonie, śliwy, wiśnie, morele, porzeczki, agresty oraz winogrona.
Po lewej stronie do domu prowadzi ścieżka wzdłuż której ciągnie się linia liliowców. Naprzeciwko drzwi wejściowych posadzone zostały dwa kolumnowe graby. Mają one na celu przysłonić duże okno znajdujące sie na piętrze. Pod oknem posadzone zostały kwitnące byliny i kwiaty jednoroczne. Po drugiej stronie domu, z racji bliskiego położenia domu sąsiadów zaproponowano krzewy zimozielone, cisy, laurowiśnie i jałowce, ale również złotokap, budleję, derenie. To tutaj postawiono, dobrze widoczny z okna kuchennego, karmnik dla ptaków. Tuż pod ścianą wyznaczono miejsce na wyniesione, drewniane zagony zaziołami.
Z domu wyjść można na jeden z dwóch tarasów, zachodni iapółnocny. Na tym drugim, zadaszonym stoi stół przygotowany do jedzenia posiłków. Od rana oświetlony, po południu w przyjemnym cieniu. Stojąc na tarasie widać zróżnicowanie terenu. Drewniane schody wspinające się po dwóch skarpach prowadzą na najwyższy taras. Tam w cieniu orzecha znajduje się część gospodarcza z domkiem na narzędzia i drewutnią. To tutaj powieszony został hamak. Po drugiej stronie na lekkim wzniesieniu rosną krzewy w tym sosny, jodły, derenie, pęcherznice, krzewuszki oraz drzewa śliwa wiśniowa (o bordowych liściach) i jarząb szwedzki. Pośród nich zrobiony zostanie staw ozdobny z rybkami. Od niego po skarpach, pomiędzy kosodrzewinami płynąć będzie strumyk, z niewielkimi wodospadami.
Już teraz po wprowadzeniu w życie pierwszego etapu widać, że ogród zaczął żyć. Drzewa i krzewy się zazieleniły, trawnik w połączeniu z korą pod roślinnością sprawił, że ogród wygląda elegancko, a byliny i rośliny cebulowe wprowadzają kolor. Do ogrodu sprowadziły się ptaki, które można późną jesienią i zimą obserwować z okna kuchennego, gdy z karminika wyjadają ziarno. A latem pijące i pluskające się w wystawionych w tym celu misach lub kąpiące się na świeżo podlanym trawniku. W ziołach iabylinach usłyszeć można pszczoły i motyle. A kiedy zapanuje spokój i cisza do ogrodu zagląda zajączek.