Nowoczesny ogród z altaną w Lusówku

Ta ogrodowa historia rozpoczęła się dla mnie latem. Z pewnością pora roku ma wpływ na spojrzenie na przestrzeń. Przywitał mnie łan uroczych chwastów, otaczająca zieleń nowego osiedla i oczywiście upał.

Głównym zadaniem do rozwiązania było usytuowanie tarasu z boku domu, które wymusiło przemyślenie sposobu zasłonięcia się od niezbyt ruchliwej ulicy. Dwie istniejące już ściany z tuj wzdłuż ogrodzenia zmotywowały do poszukania innych rozwiązań. Ostatecznie została wybrana ciekawa wersja z dwoma przesłonami z cisów, u stóp których , od strony tarasu, zawitały powtarzające się kompozycje z różowo-fioletowych bylin.

W ogrodzie powstała nowoczesna cienista altana – alternatywa dla otwartego słonecznego tarasu. Będzie można w zależności od humoru, pory roku i pogody wybrać miejsce obserwowania wzrastającej trawy. Z altany, na przykład, widoczne będą trzy rozrzucone po ogrodzie świdośliwy.

Wracając do przodu ogrodu, przy ścieżce wejściowej witają nas szczepione na pniu formy żywotników w odmianie „Anniek”. Pod oknem kuchennym dumnie prezentuje się formowane drzewko bonsai zestawione z czerwoną odmianą imperaty cylindrycznej. Wzdłuż nowoczesnego ogrodzenia zostały posadzone rytmicznie surmie (Catalpy)  wraz z lekkimi miskantami.

Jak wykorzystać wąski pas działki, który nie łączy się z częścią wypoczynkowa ogrodu? Dla zapalonych ogrodników to idealne miejsce na wygodne skrzynie -warzywniaki oraz pojemny domek na narzędzia. Jeśli nawet pomidory pod koniec swojego życia, a właściwie już w agonii, nie będą prezentować się zbyt szlachetnie, nie będzie już ich widać w czasie spotkań przy grillu.