„Our bulbs make you smile” hasło odnalezione na targu kwiatowym w Amsterdamie od razu wywołało uśmiech na naszych twarzach. Co jest piękniejszego niż budząca się do życia przyroda ze swoimi rozkwitającymi kwiatami? Zwłaszcza kiedy do tego dodamy miliony, naprawdę miliony cebulek kwiatowych: tulipanów, hiacyntów, narcyzów… posadzonych na 32 hektarach parku Keukenhof w Holandii.

Keukenhof - park który zachwyca!

Keukenhof jest uznawany za najpiękniejszy ogród wiosenny na świecie.  Pomimo, że jest otwarty tylko 2 miesiące w ciągu roku (w tym roku od 24 marca do 16 maja) przyciąga miliony zwiedzających z całego świata. Położony jest pomiędzy Amsterdamem a Hagą. Zajmuje obszar oapowierzchni 32 hektarów, prowadzą po nim ścieżki o długości 15 km. Na spacer po tym niesamowitym miejscu trzeba więc zaplanować co najmniej kilka godzin.

Keukenhof - park który zachwyca!

Ogród w XV wieku należał do księżnej Jakoby z Bawarii, która w tym miejscu polowała oraz zrywała zioła do zamkowej kuchni. Stąd też nazwa Keukenhof – w tłumaczeniu „ogód kuchenny”. Obecny kształt ogrodu został nadany w XIX wieku. W 1857 roku architekt krajobrazu Jan David Zocher wraz z synem Louisem przeprojektowali ogród zamkowy, nadając mu styl krajobrazowy.

Wystawa kwiatów wiosennych odbywa się w parku corocznie od 1949 roku. Prezentuje najpiękniejsze odmiany i przyciąga najlepszych hodowców cebulek. Co roku prezentowane jest tutaj 7 milionów cebulek, które kwitną w różnych terminach, tak aby tworzyć niesamowite kompozycje przez całe dwa miesiące.

Park zmienia się z roku na rok. Każdego sezonu aranżowany jest według innego hasła przewodniego. W tym roku jest to ” The Golden Age”, okres kiedy Holandia stała się bogata poprzez światowy handel.

Na terenie parku znajdują się trzy pawilony: Oranje Nassau Pavilion, Beatrix Pawilion, Willem-Alexander Pavilion. Odbywają się w nich pokazy kwiatowe. Wystawy zmieniają się każdego tygodnia. Prezentowane są storczyki, tulipany, lilie, róże i wiele innych.