W dobrze zaplanowanym ogrodzie nigdy nie jest nudno. Taki ogród nie tylko widać, ale można go odczuć wszystkimi zmysłami – słysząc brzęczenie owadów, kumkanie żab, wdychając aromat ziół i zmysłowy zapach kwiatów, czując pod stopami miękki dywan trawnika. Dobrym pomysłem jest zatem wprowadzenie nowych, nieszablonowych roślin do własnej przestrzeni, aby obok domu stworzyć coś niepowtarzalnego. Jedną z takich wyjątkowych roślin jest trojeść amerykańska (Asclepias syriaca), która nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona w Polsce. Co ciekawe, jej utrzymanie przy wybraniu odpowiedniego stanowiska jest banalnie proste. Jeśli jakaś dobrze nasłoneczniona część ogrodu pozostaje pusta, roślina ta jest znakomitym rozwiązaniem.

trojeść amerykańska w ogrodzie

Trojeść amerykańska jest byliną o szerokich, owalnych liściach i wielokwiatowych różowych, kulistych kwiatostanach. Dorasta do 180 cm wysokości i bardzo łatwo rozrasta się na boki. Tę roślinę szczególnie upodobały sobie motyle, pszczoły i trzmiele – jest niezwykle miododajna, dlatego owady zlatują się do niej całymi gromadami, uatrakcyjniając nasz czas delikatnym bzyczeniem. Kolejną z zalet tej byliny jest niesamowicie przyjemny zapach. Pszczoły wytwarzają z jej nektaru jasny aromatyczny miód, który charakteryzuje się subtelnym smakiem. Pamiętajmy o naszych małych przyjaciołach i pomóżmy im przetrwać.

Z roku na rok na świecie jest coraz mniej pszczół. Albert Einstein powiedział: „Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”. Dzięki temu, że zasadzimy trojeść amerykańską stworzymy małą jadłodajnię dla setek pszczół. Roślina kwitnie od czerwca, a jej kwiaty można podziwiać przez 4 tygodnie. Sadząc ją możemy liczyć na kwitnienie już w drugim roku. Żyje ona nawet do 20 lat.

Wybierając stanowisko dla trojeści w swoim ogrodzie zadbajmy o to, żeby liści nie zasłaniały żadne drzewa czy krzewy. Wybitnie lubi ona nasłonecznione miejsca. Jest bardzo ekspansywna i sięga podziemnymi rozłogami daleko w ogród, pojawiając się pojedynczymi łodygami nawet kilka metrów od grupy. Ta bylina uprawiana jest na dużą skalę na przykład w USA, gdzie obsiane są nią całe hektary ziemi, aby zapewnić pszczołom możliwość zbierania nektaru do produkcji miodu. W polskich warunkach klimatycznych roślina czuje się bardzo dobrze, więc nie napotkamy żadnych problemów przy jej wprowadzeniu  do swojego ogrodu. Odwdzięczy się za to wieloletnim zapewnianiem nam swoich walorów – zapachu i oryginalnego wyglądu.

trojeść amerykańska w ogrodzie
trojeść amerykańska w ogrodzie