Koncepcja zagospodarowania przestrzeni publicznej pomiędzy ul. Jasna, Zgoda iaZłota w Warszawie oraz projekt mebla miejskiego – konkurs

A – Otwarta przestrzeń przed Domem pod Orłami podkreśla jego doniosły charakter. Plac jest miejscem przeznaczonym pod różne aktywności jak przedstawienia uliczne czy kameralne imprezy.
B – Oświetlenie liniowe w nawierzchni typu LED prowadzi przechodniów w kierunku budynku filharmonii.
C – Wąska ulica została zazieleniona poprzez wykorzystanie lip rozpiętych na stelażach. Tworzą one wysoki ale wąski zielony szpaler, prowadzący w głąb sąsiadującego placu.
D –  Nowoczesne ściany wodne wprowadzają ruch na płycie placu.
E – Niewielka kawiarnia jako obiekt komercyjny zwiększa różnorodność funkcji na placu. Komercjalizacja przestrzeni prowadzi do zwiększenia intensywności użytkowania placu, a co za tym idzie opieki nad placem.
F – Poszerzone chodniki wzdłuż ul. Złotej ułatwiają przejście na drugą stronę. Połączenie przestrzeni ze znajdującymi się na południowej pierzei placu – teatrem iaobiektami gastronomicznymi, zwiększa dostępność dla użytkowników placu.
G –  Zwężenie jezdni na rzecz ogródków przy obiektach gastronomicznych uatrakcyjnia przestrzeń ulicy.
H – Pośród zieleni zostały ustawione ławki, zapraszające przechodniów do wypoczynku.
J – Swobodna zieleń traw zestawiona z zimozielonymi krzewami nadaje reprezentacyjny i wygląd przez cały rok. Niska zieleń zapewnia widoczność i bezpieczeństwo użytkowników placu.
K – Rząd kolumnowych grabów tworzących zwartą ścianę oddziela plac od ruchu na ul. Jasnej. Wprowadzona zieleń wysoka pozwala na stworzenie spokojnego miejsca. Strzeliste drzewa podkreślają reprezentacyjny charakter otaczającej architektury.
L – Słupki ograniczające dostęp aut pozwalają na awaryjny wjazd służb specjalnych.

W zaprojektowanym placu piękno odgrywa istotną rolę. Harmonia barw, kształtów i wielkości wpływa na pozytywny odbiór placu przez przechodniów. Połączenie sztywnych brył budynków z naturalną i swobodną roślinnością, uchwyconą jednak w geometryczne kształty, harmonijnie się dopełnia. Dzięki temu plac utrzymał swój reprezentacyjny charakter, aa otaczające go budynki zyskały nie tylko ozdobę ale też kolejne wnętrze, które może być wykorzystane przez pracowników. Zaproponowane rozwiązania takie jak wprowadzenie na teren placu roślinności (niskiej i wysokiej), wody, światła czy kawiarenki (funkcja komercyjna) zwiększają możliwości placu, a ludzie chętniej w nim przebywają. Emanuje on spokojem i dobrą energią. Jego piękno tkwi nie tylko w wyglądzie ale przede wszystkim waatmosferze, nastroju wprowadzanym przez użytkowników.

 

 

WPŁYW OTACZAJĄCYCH FUNKCJI NA UŻYTKOWANIE PLACU

Plac znajduje się w ścisłym centrum Warszawy w którym odbywają się wydarzenia reprezentacyjne, kulturalne, biznesowe. Ze względu na zróżnicowane funkcje okolicy, różnorodność użytkowników plac żyje przez całą dobę. Wagodzinach porannych ruch spowodowany jest przez pracowników pobliskich biur zmierzających do pracy. Waporze lunchowej plac zapewnia miejsca do zjedzenia posiłku na ławkach wśród zieleni. Popołudniu przestrzeń zajmowana jest przez korzystający z usług śwadczonych wabudynkach w tym kwartale. Dzięki otwartej przestrzeni plac wieczorem odwiedzany jest przez gości teatru i filharmonii.

 

CIĄGI KOMUNIKACYJNE WOKÓŁ PLACU

Najintensywniejszy ruch odbywa się bezpośrednio przy placu od strony ul. Jasnej. Szeroka ulica Złota, z racji na mniejsze użytkowanie uległa zwężeniu tak aby ułatwić pieszym przechodzenie na drugą stronę do obiektów gastronomicznych oraz teatru. Ulica Zgoda została wyłączona z ruchu drogowego aby plac bezpośrednio przylegał do Domu pod Orłami. Usunięty został parking na rzecz placu publicznego. Miejsca parkingowe zostały przeniesione do nowo wybudowanej Astorii.

Projekt mebla miejskiego

Siedzisko składa się z modułów dzięki którym można uzyskać różne kształty i dostosować do przestrzeni miejskiej. Prosta forma betonowych sześcianów współgra zacharakterem otaczającej plac architektury. Pionowe wyżłobienia nadają lekkości. Wcięcie w dolnej części pozwala na grę światłocienia na wysokiej jakości powierzchni betonu architektonicznego. Moduły betonowe mogą występować samodzielnie lub tworzyć dłuższe formy. Połączone grubym, drewnianym blatem zyskują na plastyczności, a dzięki temu można swobodnie kształtować przestrzeni. Zawieszone nad ziemią blaty mogą służyć do siedzienia lub leżenia. Są łatwe w utrzymaniu i impregnacji, a dzięki dużej wadze elementów ławki są odporne na wandalizm.